لیپوماتیک

لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی از روش های جدید لاغری موضعی است که به واسطه آن بسیاری از خطرات پیکرتراشی برطرف شده اند و کسانی که قصد کاهش سایز دارند، به کمک این روش می توانند در شرایط ایده آل تری به اندام دلخواه خود دست یابند.

لیپوماتیک چیست؟

جراحی لیپوماتیک، همچنین به عنوان “لیپو اسکالپچر liposculpture” شناخته می شود، یک روش زیبایی کم تهاجمی است که برای کانتور کردن بدن و حذف چربی استفاده می شود. این نوعی روش لیپوساکشن است که از فناوری پیشرفته برای هدف قرار دادن و حذف چربی های ناخواسته از نواحی خاصی از بدن استفاده می کند.

مراحل انجام عمل لیپوماتیک:

همانطور که در بخش های فوق اشاره شد، برای لپیوماتیک لوله ای به نام کانولا به داخل بدن ارسال می شود که این لوله عملیات مربوط به ذوب کردن چربی های انباشته شده در بدن را انجام می دهد و پس از آن چربی های مایع از داخل بافت با استفاده از لوله کانولا خارج می شوند و در صورت نیاز به بافت های دیگر بدن تزریق می گردند.

بیهوشی:

به بیمار معمولاً از بی حسی موضعی یا بی حسی تومسنت برای بی حس کردن ناحیه درمان و کاهش ناراحتی در طول عمل استفاده می شود. در برخی موارد، بیماران ممکن است برای کمک به آرامش، آرامبخش دریافت کنند.

برش های کوچک:

جراح برش های ریزی (معمولاً کمتر از یک سانتی متر طول) در ناحیه درمان ایجاد می کند. این برش های کوچک به طور استراتژیک در مکان های نامحسوس قرار می گیرند تا جای زخم را به حداقل برسانند.

کانول لیپوساکشن با نوک ویبره:

جراحی لیپوماتیک با کانول لیپوساکشن تخصصی خود متمایز می شود. این کانول دارای یک نوک ارتعاشی است که به شکستن و از بین بردن سلول های چربی موثرتر از روش های سنتی لیپوساکشن کمک می کند. نوک ارتعاشی نیز مانور و استخراج چربی را برای جراح آسان تر می کند.

حذف چربی:

هنگامی که کانول لیپوساکشن ارتعاشی از طریق برش ها وارد می شود، برای شکستن و مکش سلول های چربی هدف به جلو و عقب حرکت می کند. جراح کنترل دقیقی بر فرآیند برداشتن چربی دارد و اجازه می‌دهد تا نتیجه‌ای دقیق‌تر و کانتور داشته باشد.

حفظ بافت:

جراحی لیپوماتیک برای به حداقل رساندن ضربه به بافت های اطراف، رگ های خونی و اعصاب طراحی شده است. این به کاهش کبودی و تورم بعد از عمل کمک می‌کند و منجر به بهبودی سریع‌تر و راحت‌تر می‌شود.

سفت کردن پوست:

علاوه بر حذف چربی، برخی از دستگاه های لیپوماتیک مزایای سفت کردن پوست را نیز ارائه می دهند. حرکت ارتعاشی و گرمای ایجاد شده توسط کانولا می تواند تولید کلاژن را در ناحیه تحت درمان تحریک کند و در نتیجه خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست را بهبود بخشد.

بستن برش ها:

پس از برداشتن مقدار مورد نظر چربی و تکمیل کانتورینگ، برش های کوچک با بخیه بسته می شوند. این بخیه ها معمولا قابل حل هستند و نیازی به برداشتن ندارند.

بهبودی:

بهبودی از جراحی لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن سنتی معمولا سریعتر است. بیماران ممکن است مقداری کبودی، تورم و ناراحتی خفیف را تجربه کنند، اما این عوارض معمولا در عرض چند هفته فروکش می‌کنند. معمولاً بیماران تشویق می‌شوند تا از لباس‌های فشرده‌کننده برای حمایت از روند بهبودی و بهینه‌سازی نتایج استفاده کنند.

مزایای عمل لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک یک روش پیکرتراشی کم تهاجمی است که از کانول های ارتعاشی تخصصی برای حذف دقیق چربی های ناخواسته از نواحی خاصی از بدن استفاده می کند. مزایایی مانند حذف دقیق چربی، کمترین جای زخم، کاهش ضربه به بافت های اطراف و سفت شدن پوست را افزایش می دهد. بیماران معمولاً بهبودی سریع‌تری را در مقایسه با لیپوساکشن سنتی تجربه می‌کنند، که آن را به انتخابی محبوب برای کانتور کردن بدن و دستیابی به ظاهری زیباتر تبدیل می‌کند.

 • حذف دقیق چربی
 • حداقل جای زخم
 • کاهش ضربه به بافت های اطراف
 • تقویت کننده سفت شدن پوست
 • بهبودی سریعتر
 • کانتورینگ بدن سفارشی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • و…

عوارض عمل لیپوماتیک

در اینجا لیست کوتاهی از عوارض احتمالی مرتبط با جراحی لیپوماتیک آورده شده است:

 • عفونت
 • تورم و کبودی
 • بی حسی موقت
 • نتایج ناهموار یا نامنظم
 • بی نظمی های پوستی
 • خون ریزی بیش از حد
 • آمبولی چربی (یک عارضه نادر اما جدی)
 • جای زخم (معمولاً حداقل)

لطفاً توجه داشته باشید که عوارض نسبتاً نادر است و با ارزیابی مناسب قبل از عمل و مراقبت های بعد از عمل و همچنین انتخاب یک جراح مجرب می توان خطر را به حداقل رساند.

ویژگی های جراحی لیپوماتیک

در اینجا ویژگی ها و جزئیات کلیدی در مورد جراحی لیپوماتیک آورده شده است:

 برداشتن چربی:

جراحی لیپوماتیک عمدتاً شامل برداشتن رسوبات چربی اضافی از نواحی نامطلوب بدن است. نواحی رایج هدف شامل شکم، ران ها، باسن، باسن، بازوها و چانه است. برخلاف لیپوساکشن سنتی، جراحی لیپوماتیک اغلب با برش های کوچکتر و دقیق تر همراه است.

تکنیک تومسنت:

در این روش اغلب از تکنیک تومسنت استفاده می شود که در آن محلولی حاوی بی حسی موضعی و اپی نفرین به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. این محلول به بی حس شدن ناحیه، کاهش خونریزی و تسهیل برداشت چربی کمک می کند.

لیپوسکلپچر:

اصطلاح لیپوماتیک به این دلیل به کار می رود که جراحی لیپوماتیک فقط در مورد برداشتن چربی نیست، بلکه در مورد مجسمه سازی و تغییر شکل بدن است. جراحان ماهر می توانند مناطق تحت درمان را دقیقاً کانتور کنند تا به نتایج زیبایی شناختی مطلوب دست یابند.

حداقل تهاجمی:

جراحی لیپوماتیک یک روش کم تهاجمی در نظر گرفته می شود، زیرا در مقایسه با روش های جراحی سنتی، برش های کوچک تری را شامل می شود. این اغلب منجر به زخم کمتر و دوره نقاهت کوتاه تر می شود.

بی حسی موضعی:

در بسیاری از موارد، جراحی لیپوماتیک را می توان با بی حسی موضعی انجام داد و خطرات مرتبط با بیهوشی عمومی را کاهش می دهد. بیماران معمولاً در طول عمل بیدار هستند اما ممکن است برای راحت نگه داشتن آنها آرامبخش دریافت کنند.

بهبود سریع:

بیماران معمولاً به دلیل برش‌های کوچکتر و تکنیک تومسنت، آسیب کمتری به بافت‌ها وارد می‌کنند. در نتیجه، روند بهبودی اغلب سریع‌تر است و بیماران می‌توانند نسبتاً سریع به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.

مناسب برای کانتورینگ بدن:

جراحی لیپوماتیک برای افرادی که به دنبال رفع نقاط موضعی چربی سرسخت هستند که در برابر رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند، ایده آل است. این یک روش کاهش وزن نیست، بلکه یک تکنیک کانتورینگ بدن است.

خطرات و ملاحظات:

در حالی که جراحی لیپوماتیک به طور کلی بی خطر است، اما خطراتی از جمله عفونت، خونریزی و بی نظمی های کانتور را به همراه دارد. بیماران باید دستورالعمل های بعد از عمل را به دقت دنبال کنند و یک جراح ماهر و با تجربه را برای به حداقل رساندن این خطرات انتخاب کنند.

نتایج طولانی مدت:

نتایج جراحی لیپوماتیک می تواند طولانی مدت باشد اگر بیماران سبک زندگی سالمی را با ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل حفظ کنند. با این حال، روند طبیعی پیری بدن همچنان با گذشت زمان بر نواحی تحت درمان تأثیر می گذارد.

لیپوماتیک برای کدام قسمت های بدن

از جراحی لیپوماتیک می توان برای هدف قرار دادن و کانتور کردن قسمت های مختلف بدن استفاده کرد. این یک روش همه کاره است که می تواند رسوبات چربی موضعی را برطرف کرده و نسبت های بدن را افزایش دهد. نواحی رایجی که در آن از جراحی لیپوماتیک استفاده می شود عبارتند از:

لیپوماتیک
لیپوماتیک

شکم و پهلو:

لیپوماتیک شکم و پهلو از مهمترین و پر تقاضا ترین انواع لپیوماتیک محسوب می شوند. زیرا چربی های انباشته شده در شکم و پهلو مشکلی است که اکثر بانوان و آقایان با آن رو به رو هستند. در این روش میتوان از شر این چربی ها به راحتی خلاص شد و شکم تخت و بسیار زیبایی را ایجاد کرد. لازم به توضیح است که در این روش میتوان حتی چربی های قدیمی و سخت موجود در شکم و پهلو که آب شدن آنها بسیار سخت است را نیز از بین برد.

ران:

لیپوماتیک ران پا
لیپوماتیک ران پا

داشتن ران پای زیبا نیز برای بانوان و آقایان بسیار پر اهمیت است اما توجه به زیبایی ران در بانوان بیشتر از آقایان است و خوشبختانه این عزیزان میتوانند از طریق لیپوماتیک فرم زیبایی در ران پا به وجود آورند و به اندام دلخواه خود دست یابند.

با استفاده از این روش میتوان ران پا را چند سایز کوچک تر کرد و سلولیت های موجود در ران پا را برطرف نمود. علاوه  بر آن با لیپوماتک ران پا، پوست پا نیز وجهه بهتری پیدا می کند زیرا پوست آن نیز لیفت می شود و شل شدگی پوست برطرف می گردد.

بازو:

بزرگی بازو یک مشکل شایع در میان مردم است و به وفور در جامعه زنان و مردانی را میتوان مشاهده کرد که بازوهای انها در مقایسه با سایر اندام هایشان بزرگتر است و ظاهر ناخوشایندی را برای آنها ایجاد می کند. اما علاوه بر آن چاقی بیش از حد بازو معمولا ناخوشایند است و کسانی که قصد داشته باشند تا بازوهای خود را یک الی سه سایز کوچک تر کنند، امکان استفاده از لپیوماتیک بازو را خواهند داشت. توجه داشته باشید که با روش لپیوماتیک بازو نمی توان بازوهای خیلی بزرگ را به سایز مورد نظر رساند زیرا میزان تخلیه چربی در این روش محدود است.

ساق پا:

چاقی ساق پا برای عده زیادی ناخوشایند است و خصوصا بانوان در اغلب مواقع ترجیح می دهند که ساق پای باریک تر و زیباتری داشته باشند. خوشبختانه لیپوماتیک ساق پا نیز امکان پذیر است و کسانی که بخواهند ساق پای ظریق تری داشته باشند، امکان استفاده از این روش را خواهند داشت. لازم به توضیح است که لیپوماتیک برای ساق و ران پا در بسیاری از مواقع برای جلوگیری از زانو درد و یا کاهش درد مفصل های پا نیز موثر و مناسب است.

باسن:

لیپوماتیک را می توان برای بزرگ کردن و فرم دادن به باسن استفاده کرد. این یکی از اجزای کلیدی روش لیفت باسن برزیلی (BBL) است که انتقال چربی به باسن را با لیپوساکشن ترکیب می کند.

سینه (ژنیکوماستی):

در موارد ژنیکوماستی، لیپوماتیک می تواند چربی اضافی را از قفسه سینه مرد حذف کند تا کانتور صاف تر و مردانه تر ایجاد کند.

چانه و گردن:

برای افراد دارای چربی زیر مغزی (که اغلب به آن “چانه دوتایی” گفته می شود)، لیپوماتیک می تواند خط فک و ناحیه گردن مشخص تری ارائه دهد.

ضروری است که با یک جراح پلاستیک یا متخصص زیبایی لیپو ویزر مشورت کنید تا در مورد اهداف زیبایی شناختی خاص خود صحبت کنید و تعیین کنید که کدام قسمت از بدن شما می‌تواند از جراحی لیپوماتیک بهره‌مند شود. آنها می توانند توصیه های شخصی ارائه دهند و یک برنامه درمانی متناسب با نیازها و نتایج دلخواه شما ایجاد کنند.

تفاوت لیپوساکشن با لیپوماتیک

لیپوساکشن و جراحی لیپوماتیک هر دو روش های زیبایی هستند که برای برداشتن چربی اضافی از بدن و بهبود کانتورینگ بدن طراحی شده اند. با این حال، آنها از چند جهت کلیدی متفاوت هستند:

1. تکنیک:

 • لیپوساکشن: لیپوساکشن سنتی از یک کانول (یک لوله نازک) برای شکستن دستی و مکش سلول های چربی استفاده می کند. این شامل دستکاری فیزیکی کانولا توسط جراح برای برداشتن چربی است.
 • لیپوماتیک: از طرف دیگر، جراحی لیپوماتیک از یک کانول ارتعاشی تخصصی با نوک ارتعاشی استفاده می کند. این ارتعاش به شکستن سلول های چربی به طور موثرتر کمک می کند و حذف آنها را آسان تر می کند. دستگاه های لیپوماتیک نیز اغلب شامل سیستم های آسپیراسیون برای کمک به فرآیند حذف چربی هستند.

2. برداشت چربی:

 • لیپوساکشن: لیپوساکشن سنتی نیاز به استفاده از روش تهاجمی تری برای برداشتن چربی دارد که می تواند منجر به آسیب بیشتر به بافت های اطراف و کبودی و تورم بالقوه بیشتر شود.
 • لیپوماتیک: جراحی لیپوماتیک به دلیل رویکرد ملایم تر شناخته شده است. نوک ارتعاشی کانولا برای به حداقل رساندن ضربه به بافت‌های اطراف، رگ‌های خونی و اعصاب طراحی شده است. این می تواند منجر به کاهش کبودی و تورم بعد از عمل و همچنین بهبود سریعتر شود.

3. بیهوشی:

 • لیپوساکشن: بسته به وسعت عمل و ترجیح بیمار، لیپوساکشن را می توان تحت بی حسی موضعی، بی حسی تومسنت (بی حسی موضعی با اپی نفرین) یا بیهوشی عمومی انجام داد.
 • لیپوماتیک: جراحی لیپوماتیک اغلب تحت بی حسی موضعی یا بی حسی تومسنت انجام می شود و بیماران در طول عمل بیدار می مانند. این امر خطرات مرتبط با بیهوشی عمومی را کاهش می دهد.

4. جای زخم:

 • لیپوساکشن: لیپوساکشن سنتی شامل ایجاد برش های کوچک برای قرار دادن کانولا است. این برش ها منجر به کمترین جای زخم می شود اما همچنان قابل مشاهده است.
 • لیپوماتیک: در جراحی لیپوماتیک از برش‌های کوچک (اغلب کمتر از یک سانتی‌متر طول) استفاده می‌شود که منجر به ایجاد اسکار کمتر و کمتر قابل توجه می‌شود.

5. بازیابی:

 • لیپوساکشن: بهبودی از لیپوساکشن سنتی ممکن است چند هفته طول بکشد و تورم اولیه و کبودی به تدریج کاهش می یابد.
 • لیپوماتیک: جراحی لیپوماتیک معمولاً در مقایسه با لیپوساکشن سنتی بهبودی سریع‌تری را ارائه می‌دهد و بسیاری از بیماران می‌توانند در عرض چند روز تا یک هفته به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.

6. سفت کردن پوست:

 • لیپوساکشن: لیپوساکشن سنتی در درجه اول بر حذف چربی تمرکز دارد و مزایای قابل توجهی برای سفت کردن پوست ارائه نمی دهد.
 • لیپوماتیک: برخی از دستگاه های لیپوماتیک نه تنها برای حذف چربی بلکه تحریک تولید کلاژن در ناحیه تحت درمان طراحی شده اند که منجر به بهبود خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست می شود.

هر دو لیپوساکشن و جراحی لیپوماتیک مزایای خود را دارند و انتخاب بین آنها اغلب به اهداف خاص بیمار، وسعت عمل و شرایط فردی او بستگی دارد. مشاوره با یک جراح پلاستیک یا متخصص زیبایی واجد شرایط برای تعیین اینکه کدام گزینه برای دستیابی به نتایج مطلوب کانتورینگ بدن به طور ایمن و مؤثر مناسب است، ضروری است.

بهترین کاندیدا برای انجام لیپوماتیک

چه کسانی بهترین کاندیدا برای انجام لیپوماتیک هستند؟

 • کسانی که با چاقی موضعی رو به رو هستند
 • افرادی که فقط قصد لاغری در یک بخش از بدن خود را داشته باشند
 • بانوان و اقایان بدون محدودیت سنی
 • افرادی که به دنبال افزایش زیبایی بدن باشند
 • کسانی که با چربی های قدیمی و سخت مواجه باشند
 • افرادی که به دنبال روش های کم تهاجمی برای لاغری هستند
 • افرادی که لیپوماتیک برای انها خطر نداشته باشد
 • و….

کسانی نمی توانند لیپوماتیک انجام دهند؟

چه کسانی نمی توانند لیپوماتیک انجام دهند؟

 • افرادی که مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند
 • کسانی که دارای مشکل انعقاد خون باشند
 • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند
 • کسانی که مبتلا به دیابت هستند
 • افرادی که به چاقی پیشرفته مبتلا باشند
 • افرادی که حجم چربی های آنها بسیار زیاد باشد
 • کسانی که پزشک استفاده از این روش را برایشان منع کرده باشد
 • و….

اقدامات لازم قبل از لیپوماتیک:

مهمترین اقدامات لازم قبل از لیپوماتیک عبارتند از:

 • پرهیز از مصرف داروهای گشاد کننده لوله تنفسی
 • پرهیز از مصرف داروهای آسم و برونشیت
 • پرهیز از مصرف داروهای تیروئید
 • توقف برنامه رژیم غذایی
 • استفاده از غذاهای سبک در روز جراحی
 • پرهیز از لاک زدن در روز جراحی
 • پرهیز از مصرف نوشابه و نوشیدنی های کافئین دار
 • پرهیز از مصرف آنتی بیوتیک ها
 • و…

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک:

 • استفاده از گن طبی مخصوص تا مدت تعیین شده
 • مصرف داروهایی که پزشک تجویز کرده است
 • پرهیز از استحمام تا دو روز
 • پرهیز از فشار وارد کردن به زخم ها
 • تعویض پانسمان
 • پرهیز از مصرف خوراکی های شور
 • و…

این مراقبت ها باید به خوبی رعایت شوند تا دوره نقاهت طی شود و بیمار به وضعیت مناسبی برسد. در غیر این صورت ممکن است که مشکلاتی برای بیمار ایجاد شود و نتیجه مورد نظر کسب نگردد.

هزینه لیپوماتیک

هزینه لیپوماتیک به صورت کلی کمی بالا است و برای آن باید مبلغ قابل توجهی را در نظر بگیرید؛ اما به خاطر داشته باشید که میزان هزینه لازم برای لیپوماتیک متاثر از مسائل مختلفی است که برای تعیین مقدار هزینه باید به این مسائل توجه کرد تا بتوان یک مبلغ دقیق در نظر گرفت؛ این مسائل از قبیل زیر هستند:

 • بخشی از بدن که لیپوماتیک برای آن انجام می شود
 • مرکز زیبایی انتخاب شده برای این کار
 • پزشک معالج و میزان شهرت و مهارت او
 • شهر و یا استان محل درمان
 • و…

کلام پایانی

لیپوماتیک را حتما در مراکز تخصصی پیکرتراشی مانند مجموعه لیپو ویزر انجام دهید تا نتیجه خوبی دریافت کنید و رضایت کافی داشته باشید. به خاطر داشته باشید که انتخاب مرکز زیبایی می تواند در سلامتی و وضعیت و عوارض لپیوماتیک متاثر باشد و نباید از این موضوع غافل شوید.

جراحی لیپوماتیک به افراد این فرصت را می دهد تا خطوط بدن خود را بهبود بخشند و ظاهری زیباتر به دست آورند. مانند هر روش جراحی دیگری، مشورت با یک جراح پلاستیک واجد شرایط برای تعیین اینکه آیا کاندید مناسبی برای جراحی لیپوماتیک هستید یا خیر و در مورد اهداف و انتظارات خاص خود بسیار مهم است.

درخواست مشاوره

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا